Pompy ciepła

Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem producenta pomp ciepła THERMOSILESIA w Polsce

THERMOSILESIA dystrybutor i producent pomp ciepła

Współpracujemy z THERMOSILESIA – czołowym polskim dostawcą nowoczesnych, wydajnych i energooszczędnych urządzeń z branży klimatyzacji, wentylacji i ogrzewnictwa. Są właścicielem marki klimatyzatorów i pomp ciepła Rotenso, a także oficjalnym partnerem i autoryzowanym dystrybutorem klimatyzatorów i pomp ciepła z grupy MIDEA (Kaisai, Sebra, Netsu, Hyundai a także LG)

Posiadają ponad 20 lat pracy z technologią klimatyzacji i wentylacji na wszystkich etapach realizacji, począwszy od montażu, poprzez serwis oraz sprzedaż systemów klimatyzacji RAC i CAC topowych producentów, pozwoliło wybić się im na pozycję wiodącego dystrybutora urządzeń HVAC w Polsce. Ponadto Thermosilesia wypromowała na polskim rynku wentylatory i kurtyny powietrza Ferono, rury miedziane Tivento, pompki skroplin Swedo, akcesoria montażowe Ivensis oraz profesjonalną chemię do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji Cleanairix.

Jak działa pompa ciepła

POMPA CIEPŁA – JAK DZIAŁA?

 

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które nie “produkuje” energii elektrycznej. Do jej działania nie potrzebny jest też proces spalania, a więc nie ma spalin, popiołu, kurzu i innych efektów ubocznych. Pompy ciepła w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, która drzemie w pokładach wody, gruntu a nawet powietrza.

Co więcej korzystanie z tych zasobów jest wyjątkowo korzystne dla naszego domu, bo oprócz wspomnianych już korzyściach ekologicznych, nie potrzebujemy również kotłowni, składu opału ani całej infrastruktury związanej z gromadzeniem i przetwarzaniem tradycyjnych paliw.

Pompa ciepła, dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych, jest w stanie przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją do naszej instalacji grzewczej zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. W tym procesie wykorzystuje się dodatkowo zasilanie, najczęściej prądem elektrycznym. Zatem korzystamy z darmowej energii z gruntu, wody lub powietrza, a płacimy jedynie za jej transport (rachunki za prąd).

Pompa ciepła: genialna i prosta technologia!
System ogrzewania pompy ciepła składa się z trzech części:

– systemu źródła ciepła, który pobiera energię potrzebną ze środowiska;
– samej pompy ciepła, która powoduje, że odzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne;
– oraz systemu dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu

Proces techniczny przebiega w trzech krokach.

Krok 1: Pobór ciepła

W systemie źródła ciepła krąży ciecz, często roztwór glikolu (dawniej była to tzw. solanka), czyli woda zmieszana ze środkiem przeciw zamarzaniowym. Ciecz absorbuje ciepło z otoczenia, np. z gruntu lub wód gruntowych, i transportuje je do pompy ciepła.
Wyjątkiem są powietrzne pompy ciepła. Zasysają one powietrze zewnętrzne przez wentylator, który dostarcza ciepło z otoczenia bezpośrednio do pompy ciepła.

Krok 2: Wykorzystanie ciepła

Pompy ciepła mają również obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy. W wymienniku ciepła, tzw. parowniku, następuje przekazanie energii środowiska z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego. Efektem jest odparowanie czynnika chłodniczego. W przypadku powietrznych pomp ciepła to powietrze zewnętrzne ogrzewa czynnik chłodniczy.

Para czynnika chłodniczego jest pobierana przez sprężarkę. Podnosi ona poziom temperatury czynnika chłodniczego, więc robi się on cieplejszy. W innym wymienniku ciepła, tzw. skraplaczu, gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu pod wysokim ciśnieniem jest skraplany i oddaje ciepło. Następnie skroplony czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego. Tam ponownie zmniejsza się jego ciśnienie, a czynnik zmienia stan skupienia na ciekły.

Krok 3: Ogrzewanie

W ogrzewanym budynku znajduje się instalacja grzewcza i zasobniki magazynujące ciepło. Zwykle krąży w niej woda jako czynnik grzewczy. Woda przejmuje ciepło, które czynnik chłodniczy oddał w skraplaczu w trakcie skraplania i kieruje go do systemu dystrybucji, takiego jak ogrzewanie płaszczyznowe lub grzejniki, do zbiornika wody grzewczej lub ciepłej wody użytkowej.