Fotowoltaika

Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem takich producentów jak: LG, Sharp, Hyundai, Viessmann, SolarEdge, Hoymiles, Hypontech, Huawei, SMA, Fronius, Goodwe

Na dachu

Panele fotowoltaiczne na dachu

Ponad 50% instalacji montowanych jest na dachu budynku. Ten system jest jednym z najbardziej popularnych systemów montażu w Polsce i na Świecie. Dzięki usytuowaniu modułów PV na dachu oszczędzamy na konstrukcji, przekopach czy samym przewodzie solarnym a dzięki wykorzystaniu szybu wentylacyjnego można łatwo przeprowadzić przewody i podłączyć instalację bezpośrednio do instalacji elektrycznej w budynku.

Decydując się na montaż paneli na dachu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:
– kąt nachylenia dachu – według wyliczeń ekspertów optymalny kąt dach pod montaż instalacji fotowoltaicznej powinien wynosić pomiędzy 30 a 35 stopni względem podłoża. Ogólnie dopuszcza się ustawienie paneli pod kątem 15-60 stopni.

– drugim bardzo ważnym czynnikiem jest usytuowanie budynku względem południa. Dopuszcza się montaże na trzech stronach: wschodniej, południowej i zachodniej – każda z tych połaci będzie generować produkcję, w zależności od rozmieszczenia paneli strona wschodnia osiągnie największą efektywność od poranku do południa, zachodnia od południa do zachodu słońca. Ułożenie paneli na połaci południowej z kolei największą efektywność osiąga w okresie południa, ponieważ taka instalacja działa od wschodu do zachodu słońca.

Panele słoneczne mogą zasilać pompy ciepła, maty grzewcze czy panele na podczerwień.

Na gruncie

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Drugim najczęściej wybieranym montażem jest instalacja naziemna gruntowa. Jeżeli dach ma niewystarczająco dużą powierzchnię, jest zacieniany lub jego remont znacznie podniósłby koszt inwestycji wtedy warto rozważyć montaż paneli na gruncie. Zazwyczaj do dyspozycji mamy więcej miejsca, dzięki czemu mamy większą swobodę w zaprojektowaniu instalacji. Dzięki temu będziemy mogli dobrać optymalny kąt nachylenia paneli oraz ułożenie ich w kierunku południowym. Kolejnym plusem jest łatwy dostęp do instalacji chociażby w celu czyszczenia lub serwisowania instalacji. Dodatkowo panele postawione na gruncie mają lepszą wentylację co pozytywnie wpływa na uzyski instalacji.

Oczywiście instalacja paneli na gruncie ma też minusy, przede wszystkim zajmuje ona miejsce na posesji, żeby ją podłączyć należy liczyć się z dodatkowymi kosztami za wykonanie przekopu oraz większej ilości przewodu. Realizacja nie wchodzi w grę w przypadku terenów podmokłych czy zalewowych. Jednak jeżeli dach budynku nie kwalifikuje się pod montaż instalacji, wtedy warto przeanalizować plusy i minusy instalacji gruntowej.

Carport

Carport – czyli garaż z panelami słonecznymi

Jednym z najnowszych systemów montażowych jest wiata pod samochód tzw. Carport. Jest to nic innego jak wiata pod samochód na której montuje się panele fotowoltaiczne. Różnica pomiędzy Carportem a instalacją gruntową jest zajmowane przez nią miejsce, carporty mają wymiary pod dwa lub cztery samochody. Sposób podłączenia przebiega tak samo jak w przypadku instalacji gruntowej. W przypadku Carportu największym plusem jest możliwość połączenia produkcji prądu ze słońca a przy okazji zadaszenia pod swój samochód. Tego typu rozwiązania stają coraz bardziej popularne, jednak w porównianiu do instalacji gruntowych, koszty Carportu są zdecydowanie wyższe.

Czy to się opłaca?

Przedstawiamy rachunki naszych klientów przed i po założeniu instalacji fotowoltaicznej.